Döküm Tavada Palamut

Döküm Tavada Palamut

Yıllar sonra ilk defa yeni bir merhaba! Yeni tarifler eklemeye niyetlenmişken hala ziyaretime gelenler varsa ben de paylaşımlarımla burada olacağım inşallah.
Palamut yemesi ve yapması hem kolay hem lezzetli bir balık. Yağlı bir balık olduğu için kızartmaktan çok fırın veya ızgara daha lezzetli oluyor. Ama döküm tavada pişirilmesi bence lezzettinin tavan yaptığı bir pişirme yöntemi. Son zamanlarda büyük balıkları hep bu şekilde pişiriyorum.
Döküm tavaya balığı ilk önce dış kısmı gelecek şekilde koyup en büyük ocakta en kısık ayarda pişiriyorum. Kızarınca iç kısmını çeviriyorum orası da kızarınca tekrar dışını alta getirip balığın iyi pişmesi için bazen daha küçük ocağa geçirerek pişirmeye devam ediyorum. Son pişirdiğimde büyük bir tencere kapağı da kapattım. Ama siz çok iyi pişmesine gerek yok derseniz bu kadar uğraşmanıza gerek yok; her yüzünün birer kere kızarana kadar pişmesi bile yeterli.Döküm Tavada PalamutMalzemeler:Palamut
Tuz, karabiber, limon, zeytinyağı
Hazırlanması:Temizlenip yıkanmış palamutlara tuz, karabiber ve limon sıkarak elinizle her yerine tüm malzemeyi bulayın.
Döküm tavanın tabanına az miktarda yağ gezdirin balıkların dış kısmı alta gelecek şekilde yerleştirin. (En büyük ocağın en kısık ayarı pişirmek için en ideal olanı.)
Dışı kızarınca iç tarafı da çevirip iyice kızarana kadar pişirin.

Bu basit pişirme yöntemi çok lezzetli bir balık yemeği oluyor, tavsiye ederim. Bir de önemli bir noktaya deyinmeden geçmeyeyim:Döküm tavadan balık kokusu nasıl gider?
Döküm tavada balık piştikten sonra ne ile yıkarsanız yıkayın (çamaşır suyu da dahil) balık kokusu tam olarak gitmiyor. Yıkadıktan sonra koku kalmadı zannetseniz bile tavayı ocakta ısttığınız zaman balık kokusu ortaya çıkıyor.
Tavanızdan balık kokusunu gidermek için güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra mısır ununu ince bir tabaka olacak şekilde tavanın yüzeyine dökün. Yanmayacak kadar ocakta tutun. Ocaktan alıp mısır ununu temizleyin.
Bu yöntem ile tavada kesinlikle balık kokusu kalmıyor. Uygulayıp memnun kaldığım bir yöntem bu benim.,
Döküm Tavada Palamut
esekadam.com farkıyla sizlerle.

İşte Aradığınız Konu  Kereviz Karpaçyo
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Bugün Eklendi: 12 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Araç çubuğuna atla