Dünyayı yöneten 3 kadın | Yaşam Haberleri


Dünyayı yöneten 3 kadın | Yaşam Haberleri

Dünyanın kaderi bu 3 kadının iki dudağı arasında. Almanya Başbakanı Angela Merkel, FED Başkanı Janet Yellen ve IMF Başkanı Christine Lagarde’den söz ediyoruz. İşte dünyanın seyrine yön veren, dümendeki 3 kadın…

Sema Erener / HT PAZAR 

Aldıkları kararlar, dünyadaki 7.3 milyar insanın kaderine etki ediyor. Ekonomi ve politika onlardan soruluyor; zekâları korkulacak cinsten… Erkeklere kolay kolay koltuğu kaptıracağa da benzemiyorlar.

Biri; Euro Bölgesi krizinde de Rusya- Ukrayna meselesinde de Avrupa mülteci akınında da son sözü söyleyen lider, “Avrupa’nın patronu”, Almanya Şansölyesi Angela Merkel.

İkincisi dünyanın en büyük ekonomisini yönetiyor. Küresel piyasalar, nefesini tutup onun iki dudağı arasından çıkacak kelimelere dikkat kesiliyor. Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın adını geçen hafta da sık sık duyduk. Faiz artırma/artırmama kararının yarattığı gerginlik sebebiyle… Nitekim FED faiz oranlarını uluslararası gelişmeleri gerekçe göstererek mevcut seviyesinde tutma kararı alınca dolar da 3 TL’nin altına indi. Ama Yellen’ın mesajı netti: “Faiz artışı için ekim ayı hâlâ bir olasılık!” Yani, Yellen’ı izlemeye devam edin.

Üçüncü isim ise uluslararası mali sistemin düzenleyicisi… Uluslararası Para Fonu (IMF) tarihinin “ilk kadın başkanı” Christine Lagarde. Küresel mali düzeni o sağlıyor, bilanço açığı olan ülkelere kısa ve uzun vadeli kredi vererek denge buluyor, ülkelerin kur politikalarını gözetleyip borçlarını ödeyememeleri halinde taraflar arasında orta yolu arıyor. Hatırlarsanız, Yunanistan krizinin global bir gündem olduğu yaz günlerinde Lagarde, Avrupalı ortaklarına alacaklarının önemli bir bölümünü bağışlamaları çağrısında bulunmuştu.

Gerisini tahmin edersiniz… Amerikan Forbes Dergisi’nin ‘’Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’’ sıralamasında liste başı Angela Merkel; FED Başkanı Janet Yellen 4’üncü, IMF Başkanı Christine Lagarde ise 6’ncı sırada. Ama gerçekten kim bu isimler? Nasıl yükseldiler? Hayatlarındaki en çarpıcı anılarda babalarının yer alması bir tesadüf

ONU EN ÇOK ‘BAY MERKEL’ KIZDIRIYOR

1954’te Almanya’nın Hamburg şehrinde papaz bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Çocukluğuna dair aklında yer eden ilk anısı, babasının verdiği bir öğüt: “Sakın masamızda konuşulanı öğretmenine ve çevrendekilere anlatma!”

Fizik okudu. Doktorasını tamamladıktan sonra bir süre araştırmacı olarak çalıştı ve bilimsel makaleler yazdı. Okulda akıcı biçimde Rusça konuşmayı öğrendi, matematik zekâsı ödül getirdi.

İşte Aradığınız Konu  Game Of Thrones'dan yardım çağrısı

Almanya birleştikten sonra 1990’da ilk kez meclise girdi. Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), Angela Merkel’i önce Federal Aile, Kadınlar ve Gençlik Bakanı (1991- 1994) ardından da Federal Çevre Bakanı (1994-1998) yaptı. 2000’de genel başkan olmasının akabinde erkek hâkimiyetindeki, tutucu, muhafazakâr bir partide kontrolün bir kadının eline geçmesi uzun süre konuşulmuştu.

‘EURO’YU KURTARACAK’

Alman ARD Televizyonu’nun yaptırdığı araştırmaya göre Almanların yüzde 70’i Merkel’i Euro Bölgesi’ni kurtarabilecek tek kişi olarak görüyor. Benzer bir araştırma da Stern Dergisi tarafından yaptırıldı. Sonuçlara göre başbakanın ülkede popülerliği sürüyor. Bugün seçime gidilse, seçmenlerin en az yüzde 49’u Merkel’e “Evet” diyecek.

‘ANNE’ DİYORLAR

Aslında bir anne değil ama lakabı “Mutti”, yani “Anne”. Bu lakap, partisi içindeki muhalifleri tarafından kendisine karşı kullanılmak üzere bulundu ancak Merkel’in en güçlü kampanya araçlarından biri haline dönüştü ve üzerine yapıştı.

BASKIYLA EVLENDİ
 

Merkel, soyadını ilk eşinden alıyor. Bu nedenle şimdiki eşine “Bay Merkel” diyenler başbakanı oldukça kızdırıyor. Kuantum kimyageri Profesör Joachim Sauer ve Merkel, 10 yıl birlikte yaşadılar. Kilise ve Hıristiyan Demokrat Birliği’nin baskılarıyla, parti genel sekreterliğine getirildiği 1998’de evlendiler.

ÇORBA VE KEKİ MEŞHUR

Yakın çevresinin söylediğine göre Angela Merkel, “dünyanın en güçlü kadını” olmadan önce yemek pişirmeyi çok severdi, patates çorbası ve erikli keki meşhurdu.

Düğmeli, renkli ceketlere bayılıyor. Giydiği renkli ceketler kadar inci kolyesiyle kombinlediği derin dekolte elbiseler de birkaç defa Merkel’i siyaset dışında dünya gündemine oturtmuştu.

1990’larda bir köpek tarafından ısırıldığından beri fobisi var. Bunu bilen Putin, kendisine peluş köpek hediye etmiş, hatta bir buluşmada labrador cinsi köpeğiyle onu korkutmuştu.

KOLTUK EN ÇOK JANET’A YAKIŞIR

Janet Yellen, 13 Ağustos 1946’da Brooklyn, New York’ta doğdu. Hayatında onu en çok etkileyen olayı yaşadığında henüz ufak bir çocuktu. Babası, bineceği uçağın merdivenlerinden düştü ve kafatasını kırdı, uzun yıllar tedavi görmek zorunda kaldı. Aslında Yellen tam bir kapalı kutu. Hakkında, parıltılı kariyeri dışında pek bilgi yok. Brown Üniversitesi’nde en yüksek şeref derecesiyle ekonomi öğrenimini ve Yale Üniversitesi’nde ekonomi doktorasını tamamladı. Harvard Üniversitesi’nde yardımcı doçentlik yaptı, FED’e ekonomist olarak girdi.

ASIRLIK TARİHTE İLK
 

İşte Aradığınız Konu  ESK Genel Müdürü Piral: Tüm illerde alım yapacağız

London School of Economics ve California Üniversitesi’nde ders verdi. Ancak akademik kariyerine 1994’te son verdi. O yıldan itibaren FED’in yönetim kurulunda kolları sıvayan Yellen, Bill Clinton’ın Ekonomi Danışmanları Konseyi’ne başkanlık yaptı. Ocak 2014’te Amerika Merkez Bankası’nın 100 yıllık tarihinde başkanlık koltuğuna geçen ilk kadın oldu. FED başkanlığına atanmasından önce aralarında Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz’in de yer aldığı birtakım kıdemli ekonomist Obama’ya açık mektup yazmıştı: “Başkanlık koltuğu Janet Yellen’a yakışıyor.” İşte o vakitten bu yana küresel piyasaların şalterini bu beyaz saçlı, yuvarlak hatlı, minyon, soğuk kadın tutuyor.

EKONOMİST AİLE 

Yellen’ın eşi, Nobel ödüllü ekonomist George Akerlof. Amerika Merkez Bankası’nda genç birer ekonomist olarak çalışırken tanıştılar. Bir dönem yaşadıkları Londra’yı benimseyemedikleri için terk ettiler. Çiftin Harvard mezunu oğlu Robert, İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde ekonomi profesörü.

‘DİŞLERİNİ SIK VE GÜLÜMSE’
 

Üniversite profesörü baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak 1956 yılının ilk gününde Paris’te doğdu Christine Madeleine Odette Lagarde. 3 erkek kardeşiyle Kuzey Fransa’da büyüdü. Babası, Christine henüz küçük yaştayken nöron sinir sistemindeki bozukluktan hayatını kaybetti. 16 yaşındayken babasız kaldığında yaşadığı ani acı ve sıkıntının hayatında bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Finans piyasasının gri saçlı maskülen lideri Lagarde’ın göze çarpan ilk özelliği uzun boyu. Çok uzun ve çok zayıf. “Erkek gibi” diyen bile var.

Lagarde gençliğinde sıkı bir sporcuydu. 15 yaşında, Fransa Milli Yüzme Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı. Yüzücü geçmişinin Lagarde’a öğrettiği şu olmuş: “Dişlerini sık ve gülümse.”

STRAUSS-KAHN’IN YERİNE GEÇTİ

Kariyerinin ilk yıllarında uluslararası hukuk firması Baker & McKenzie’nin Paris bürosunda avukatlık yaptı ve ardından büronun ilk kadın başkanı oldu. Lagarde, Fransa’nın ilk kadın maliye bakanı (2007-2011) olarak da tarihe geçti. Öncesinde kısa bir süre tarım, balıkçılık ve ticaret bakanlığı yapmıştı. New York’ta otel odasında bir hizmetçiye tecavüze yeltenmekle suçlanan ve daha sonra istifa eden Dominique Strauss-Kahn’ın koltuğuna 2011’de geçti.

‘HER KADINA ÖRNEK OLMALIYIM’

Lagarde, her görüşmesine uzun uzadıya hazırlanıyor, sınava girecek öğrenci misali son dakikaya dek elinden kâğıtlarını düşürmüyor. Bir röportajında “Daha çok calışmalıyım ki dünyada her kadına örnek olayım” demişti. En büyük korkusu, hemcinslerini hayal kırıklığına uğratmak… Pierre-Henri ve Thomas isimlerinde 2 çocuğu var.

İşte Aradığınız Konu  Taraftarlardan İstiklal Caddesi'nde 'Teröre Lanet' Yürüyüşü

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ KADINI: GÜLER SABANCI  

Forbes Dergisi’nin listesindeki tek Türk, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Güler Sabancı… Fortune Dergisi’yse “Dünyanın En Güçlü İş Kadınları” listesinde Güler Hanım’ı 4’üncü sıraya koyarken kendisinden “Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi üzerindeki gücü tartışılmaz” diye bahsediyor.

TÜSİAD’IN İLK KADIN YK ÜYESİ 

 31 Mart 2015 itibarıyla toplam varlığı 245 milyar 610 milyon TL olan Sabancı Holding’in 2004’ten beri başında. 1955 doğumlu Güler Sabancı, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatına 1978’de girdi.

TÜSİAD’ın ilk kadın yönetim kurulu üyesi oldu. Ayrıca European Round Table of Industrialists’in halen ilk ve tek kadın; International Business Council’in ilk Türk üyesi… Ayrıca BM Global Compact Yönetim Kurulu’nda ve MIT Energy Initiative’in Uluslararası Danışma Kurulu’nda görev yapıyor.

ÇORBA EN SEVDİĞİ 

Sanatı seviyor. Selçuklu sanatından ve çağdaş Türk sanatından parçalar topluyor. Salzburg Müzik Festivali ve Art Basel’i kaçırmıyor. “İnsan isterse her şeyi yapabilir. Önemli olan, zamanı ekonomik kullanmak” diyor.

Güne 7.00’de başlıyor. “Hazırlıklı olduğum sürece günün her saati verimli olabilirim” diyor. Çorba, vazgeçilmezi. Kırmızı et yemiyor. Tatillerini “dinlenmek”, “eğlenmek” ve “keşfetmek” üzere ayrı ayrı planlıyor. Favori kitapları biyografiler. “Planlarımı anlatmayı değil, onları gerçekleştirdikten sonra paylaşmayı severim” diyor.

Bunlarıda Okuyunuz:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Bugün Eklendi: 20 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Araç çubuğuna atla