Ferritin Eksikliği

Ferritin Eksikliği
Ferritin Eksikliği: Demir eksikliği anemisi teşhisi konulan kişilerde ferritin eksikliği görülür. Ferritin, kanda demir depolama görevinde olan bir protein türü olmakla birlikte eksikliğinin görülmesi halinde kandaki demir oranının olması gerekenden daha az seviyede olduğu anlaşılmaktadır. Ferritin eksikliği belirtileri ile demir eksikliği belirtileri aynıdır. Ferritin eksikliği sonucunda kişide halsizlik, baş dönmesi, iştah kaybı ve baş ağrısı şikayetleri görülebilir.

Ferritin Eksikliği

Demir eksikliği anemisi teşhisi konulan kişilerde ferritin eksikliği görülür. Ferritin, kanda demir depolama görevinde olan bir protein türü olmakla birlikte eksikliğinin görülmesi halinde kandaki demir oranının olması gerekenden daha az seviyede olduğu anlaşılmaktadır. Ferritin eksikliği belirtileri ile demir eksikliği belirtileri aynıdır. Ferritin eksikliği sonucunda kişide halsizlik, baş dönmesi, iştah kaybı ve baş ağrısı şikayetleri görülebilir.

Ferritin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Ferritin eksikliği nedeniyle oluşan demir eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin yeteri oranda üretilememesine yol açar. Kırmızı kan hücreleri, oksijenin dokulara, organlara ve hücrelere ulaşması için önemli bir rol üstlenir. Kanda demir eksikliği oluşması durumunda vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ortaya çıkamaz ve kişi kendisini sürekli yorgun hisseder. Yorgunlukla birlikte konsantrasyon kaybı da demir eksikliğinin nedenleri arasındadır.

 

Ferritin eksikliği baş ağrısı, baş dönmesi ve solunumda zorlanma gibi durumlar ortaya çıkarır. Ani kalkıp oturmalarda sersemleme görülebilir. Yeteri kadar uyunsa bile gün boyu süren bir sersemlik oluşur. Demir eksikliği görülen kişilerin ciltleri doğal parlaklığını kaybeder. Kırmızı kan hücreleri cilde pembe renk verdiğinden, bu kan hücrelerinin ferritin eksikliğine bağlı olarak azalması sonucu cilt soluk bir renge bürünür. Kan dolaşımı yavaşlayacağı için eller ve ayakların sürekli üşümesi ve soğuk olması, tırnakların zayıflayıp daha kolay kırılması şikayetleri ortaya çıkabilir.

"SPONSOR REKLAM"

 

Demir eksikliği ile birlikte kişide kül veya çamur gibi yenmemesi gereken şeylere karşı anormal bir iştah oluşabilir. Aynı zamanda iştah kaybı, ağız içi ve boğazda ağrılar oluşabilir. İştahsızlık sonucu yetersiz beslenme gerçekleşeceği için fazla uyuma, yorgunluk, baş ağrısı, saç ve cildin cansızlaşması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

 

Ferritin Eksikliği Neden Olur?

İnce bağırsak hastalıkları, ilaç kullanımı ve cerrahi operasyonlar vücuda yeteri miktarda demir alında dahi bunun emilimini engelleyebilir. Yetersiz emilim sonucu ferritin eksikliği meydana gelebilir. Uygulanan diyet programlarında yetersiz demir bulunması, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler ferritin eksikliğine yol açabilir. Demir eksikliği belirtileri ortaya çıkması durumunda yumurta, süt ve et yönünden zengin gıdalara yönelmek gerekir.

 

İç ve dış kanamalar sonucu meydana gelen kan kaybı demir eksikliğine neden olabilir. Adet kanamaları ve mide kanaması bunlara örnek olabilir. Adet dönemlerinde bayanlar demir eksikliğine karşı daha fazla duyarlıdır.

 

Ferritin Eksikliği Tedavisi

Demir eksikliği tedavisi birkaç ay yada daha uzun süreler devam edebilmektedir. Vücudun demir stoklarının eski haline dönmesi için bu süre şarttır. Demir takviyesi kullanmaya başladıktan sonra 1 haftanın sonunda kişi kendisini daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Tedavi süresinde kandaki demir oranı sürekli ölçülmelidir.

Sagliksiteniz.Com

Ferritin Eksikliği

18 Aralık 2015 – 18:20:35 Yorum Yok 0 beğeni
Etiketler: demir eksikliği, ferritin eksikliği, kanda ferritin eksikliği
Yorum yaz Yararlı buldum0

, Ferritin Eksikliği esekadam.com farkıyla sizlerle.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Bugün Eklendi: 7 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Genc erkekler bir birleri ile sevisip sikis yaparken aldıklari zevki ve mutlulugu başka bir seyde bulamadıklarını ifade ediyorlar. Aletlerine tutkulu bir sekilde sakso cekip kaldırdıktan Sikişsonra sirasi ile anal sikis yapan genc erkekler bu sayede orgazm olup mutlulugu yakalıyorlar. Bu kategori altında daha once gormediginiz ve izlemediginiz en seckin porno sikis videolarını bulacaksiniz.
Araç çubuğuna atla