Kışın Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Kışın Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler
Kışın Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Kış aylarında sağlığımıza dikkat etmek, hastalıklara direnmek açısından çok önemlidir. Bu bağlamda yediğimiz içtiğimiz şeylere çok daha fazla dikkat etmek gerekir. Sebze-meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz. Öncelikle elma, güçlü bir antioksidan kaynağı olduğundan, sıklıkla tüketmeniz gereken bir üründür. C vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir üründür. Tatlı patates de kışın sıkça tüketilmesi gereken bir besindir. A vitamini açısından oldukça zengin olan bu besin, cildin gençleşmesini sağlar.

Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Havuç da aynı şekilde hem normal olarak tüketebileceğiniz hem de çorbasını yapıp içebileceğiniz bir besindir. Havuç, tatlı bir sebze olarak çok sağlıklıdır. Hem A vitamini hem de lif açısından zengin bir besindir. Turp ve yaprağı da kışın mutlaka tüketmeniz gereken bir sebzedir. Turp yaprağında beta-karoten, C, E, B vitaminleri açısından zengindir. Turp yaprakları, ayrıca yaşlanmayı geciktirir. Bu yüzden özellikle kışın bol bol tüketmelisiniz. Balkabağı da tatlısı yapılabilen, önemli bir kış sebzesidir. Pek çok vitamin barındıran balkabağı, aynı zamanda A vitamini açısından da zengindir.

Domates, yaz mevsiminin sebzesi olmasına rağmen kışın da tüketilmelidir. Yazları bir miktar domates ayırarak kışları kullanabilirsiniz. Kışın sıcacık bir domates çorbasına kim hayır diyebilir ki? Domates, kalp hastalıkları riskini azaltır. Pazı da kışın sıklıkla tüketmeniz gereken sebzelerden biridir. İçinde birçok vitamin vardır. Meyvelerden devam etmek gerekirse nar da tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Nar tüketmek, hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de birçok vitamin almanızı sağlar.

 

loading...

Bunlarıda Okuyunuz:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Bugün Eklendi: 29 Kasım 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


%d blogcu bunu beğendi: