Kışın Nasıl Sağlıklı Kalırım İşte Püf Noktası

Kışın Nasıl Sağlıklı Kalırım İşte Püf Noktası
Kışın Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Kış mevsimini iyice hissetmeye başladığımız bu günlerde gecelerin uzamasıyla günlük rutinimiz de bu duruma uyum sağlamaya başladı. Gecelerin uzunluğu en çok beslenme alışkanlıklarımızı değiştirir. Her sene kış aylarında uzun geceler boyunca televizyon karşısında vaktimizi geçiririz. Bu sırada tabi ki ağzımız da boş kalmaz bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissederiz. Havanın soğumasıyla dışarı çıkmalar azaldıkça ettiğimiz hareketlerin alanında bir daralma olur.

Yaz aylarındaki kadar aktif bir yaşam sürmeyiz. Bunun yanına geç vakitlerde tüketilen yiyecekler de eklendiğinde kilo almak ve sağlıksız yaşam tarzına bürünmek çok kolay bir hal alır. Bu nedenle kışın uygulayabileceğimiz basit uygulamalarla kış mevsiminin sizi ve vücudunuzu etkilemesine izin vermeyin.
Beslenme tarzınızı 3 ana ve 3 ara öğün olarak düzenleyin ve bunu yaşam felsefeniz olarak benimseyin. Bütün besin gruplarından yeterince faydalanmaya çalışın
Kış aylarında düzenli ve sürekli tükettiğiniz meyve ve sebze vücut direncinizi arttıracaktır. Böylece kış aylarında karşınıza çıkabilecek hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.
Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak ve gerekli C vitaminini almak için taze sıkılmış meyve sularını göz ardı etmeyin. Meyve sularını bekletmeden tüketmeye özen gösterin ki C vitamini etkisini kaybetmeden vücudunuza şifa olsun.
Kış aylarında güneşten mahrum kalan vücut D vitamini eksikliği gösterir. D vitamini güneş ışınlarının etkisiyle vücudumuzun ürettiği bir vitamindir ve kemik ve diş sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle kış aylarında da vücudumuzu D vitamininden mahrum bırakmamak için bol bol balık tüketmeniz tavsiye olunur. Zira D vitamini besinlerde çok fazla bulunmaz. Haftada 2 3 gün tükettiğiniz balık vücudunuzun beyin fonksiyonları, omega 3 ve E vitamini alımı açısından da çok faydalıdır.

 

loading...

Bunlarıda Okuyunuz:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Bugün Eklendi: 29 Kasım 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


%d blogcu bunu beğendi: