Papa’dan Küba’ya tarihi ziyaret – Posta

Papa’dan Küba’ya tarihi ziyaret – Posta

Küba’yı ziyaret eden Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franscis, Başkent Havana’da ülkenin eski lideri Fidel Castro ile bir araya geldi


Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi’nin yaptığı açıklamaya göre, ülkenin efsanevi lideri Castro’nun evinde gerçekleşen ve yarım saat süren görüşmede her iki taraf da birbirine kitap hediye etti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Castro’nun çocukları ve torunları da hazır bulundu.

Papa, Fidel Castro ile görüşmesi öncesinde, başkentteki Devrim Meydanı’nda ayin yönetti. Papa Franciscus, burada ilk olarak Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve ardından Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez ve adanın dini liderleriyle de bir araya geldi.

Kolombiya’daki barış görüşmeleri

Papa, ayin konuşmasında, Kolombiya’da yaşanan Güney Amerika’nın en uzun süreli çatışmasında 2 yıldan fazla süredir devam eden barış çabalarının rayından çıkmasına izin veremeyeceklerini söyleyerek, hükümet ile terör örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) üyelerine çatışmaları sonlandırma çağrısında bulundu.

Papa’nın ayini sırasında meydanda bildiri dağıtan üç kişi ise güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

Salı günü ABD’ye geçecek

ABD ve Küba arasındaki normalleşme sürecini başlatan tarihi anlaşmaya aracılık eden Papa Francis, Küba’nın ardından 22 Eylül Salı günü ABD’ye geçecek ve başkent Washington’daki temaslarına başlayacak.

loading...

Bunlarıda Okuyunuz:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Bugün Eklendi: 20 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


%d blogcu bunu beğendi: