Uyku sırasında metabolizma hızlandırma yolu!

Uyku sırasında metabolizma hızlandırma yolu!

Geceleri yapacağınız birkaç ufak teknik ile uykuda metabolizmanızı hızlandırarak, kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.
Geceleri yaptığınız şeyler sayesinde yarına hafiflemiş kalkabilirsiniz!

Geceleri biz uyurken vücut hem dinlenir hem de gün boyunca yediğimiz ve içtiklerimizi dengeler. Uyku sırasında yediklerimizin sindirimi gerçekleşir. Ayrıca sindirim sistemimiz uyurken daha hızlı çalışır. Bu sayede vücuttan su atılımı ve kilo kaybı uyku sırasında daha fazla olur.

Uyku sırasında metabolizmanın daha çok çalışıp kilo kaybının üst düzeye çıkmasını sağlayan yöntemler de yok değil. Size verdiğimiz birkaç ipucunu gece uyguladığınız sürece siz de sabaha hafifleyerek başlayabilirsiniz.

GÖRSEL: GETTY IMAGES TURKEY
İştahınızı kapamak, açlığınızı bastırmak ve metabolizmayı harekte geçirmek için size yardımcı olacak bazı kokular ve aromalar var. Bunlardan biri de nane…

Nane kilo almayı ve yemek yemenizi önlemek için size yardımcı olur. Mesela en basit yolu birkaç saatte bir nane koklamak!

Bu yüzden yastığınıza gece birkaç damla nane yağı damlatırsanız, gece metabolizmanızı çalıştırması için size yardımcı olur.

 

 
Yatmadan önce protein içeren bir içecek içmeniz metabolizmanızın daha hızlı çalışması için mükemmel bir zamanlama olur. Çünkü uyku sırasında protein emilimi çok daha fazla olur.

Protein, kas kitlesi artış sağlar ve uyku sırasında kalori harcamanıza sebep olur.

 

 
Yatmadan önce yiyeceğiniz bazı gıdalar size kilo verme konusunda yardımcı olabilir. Bunların başında da süzme peynir geliyor.

Protein açısından zengin olan süzme peynir metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur ve sabah uyandığınızda çok açlık hissedip kahvaltıda çok yemenizi engeller.

Mutfağınızı düzenli tutun ve sakıncalı gıdalardan arındırın. Temiz ve düzenli bir mutfak ve kiler kilo vermeniz açısından size yardımcı olur.

Özellikle gece atıştırmlarını çok seviyorsanız, mutfakta gözle görülür yerlerde sizi cezbedecek gıdalar barındırmayın…

İşte Aradığınız Konu  06.06.2016 / 6 Haziran Pazartesi Gardırop Savaşları Günün Konsepti Film Galası

 

 
Yeşil çay harika bir metabolizma güçlendirici olarak bilinir. Yatmadan önce bir bardak yeşil çay içmeniz, metabolik hızınızı arttırır.

Ancak sadece yatmadan önce 1 bardak yeşil çay içmek size çok da yardımcı olmaz. Yeşil çayın etkilerinden faydalanmak için, gün içinde ve gece tüketmeniz gerekir. Bu sayede uykunuzda metabolizmanızın hızlanması daha garanti olur.

Eğer kahve içmek uykunuzu açmıyorsa yatmadan önce yeşil çaya alternatif olarak kahve de tüketebilirsiniz.

 

 
Gece yatmadan önce elektronik eşyalarınızı kapatın. Tv, cep telefonu, bigisayar ve tabletinizi kapatarak kaliteli bir uykuyu tercih edin.Yatağın başucunuda duran elektronik aletler sağlıksız yaşama adapte olmanızı tetikler.

Yapılan araştırmalara göre karanlıkta uyumanın ya da dinlenmenin , parlak ışıkta ya da televizyon ekranı karşısında uyuma ve dinlenmeye göre kişinin yemek yeme isteğinde olumsuz değişim gösterdiğini belirtiyor. Kaliteli geçirilen uykunun verimsiz bir uykuya göre daha az kalori alımına sebep olduğu yapılan çalışmalarca gösterilmiştir.

Bu yüzden telefonunuzu uzağa bir yere koyun. Kurduğunuz alarm sabah çaldığında da ayağa kalkmak zorunda kaldığınızdan uyanmanız konusunda daha iyi bir adım atmış olacaksınız…

 

 
Geceleri egzersiz yapmak, dinlenme aşamasında olan metabolizmanızın çalışmasına yardımcı olur. Uykuya dalmadan önce kardiyo yapmanız sizin hem kalori yakmanıza yardımcı olur hem de kaslarınızın artmasını sağlar.

Geceleri yaptığınız egzersiz hareketleri uykunuz sıasında kaslarınızın iyileşmesine ve kas ağırlığınızın artmasına da yardımcı olur.

 

 
Metabolizmayı hızlandırmanın başka bir etkili yolu da baharatlı yemekler yemek. Atıştırdğınız şeylere veya suyunuza acı biber ekleyerek geceleri metabolizmanızın hızını arttırabilirsiniz.

Eğer geceleri metabolizmanızın hızını daha da arttırmak isterseniz, acı biber ve limon suyu ile bir karışım yapın ve geceleri için.

 

 
Bedeninizi toksinlerden arındırmak, kalori yakmak ve uzun sürede kilo vermenize yarımcı olabilmesi için geceleri yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de yeterli uyku.

İşte Aradığınız Konu  Gardırop Savaşları 13.Bölüm

Yeterli uyku için günde 8 saat uyumanız gerekiyor. Eğer düzensiz uyku durumunuz varsa düzeltmelisiniz, çünkü düzensiz uykuya sahip olanlar daha fazla kilo alırlar ve hastalıklara daha yatkındır.

 

, Uyku sırasında metabolizma hızlandırma yolu! esekadam.com farkıyla sizlerle.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Bugün Eklendi: 16 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Araç çubuğuna atla