Valla Cumhuriyet Gazetesinin Yalancısıyım : Kılıçdaroğlu: AKP tutsak bir parti oldu Demiş

Valla Cumhuriyet Gazetesinin Yalancısıyım : Kılıçdaroğlu: AKP tutsak bir parti oldu Demiş
Valla Cumhuriyet Gazetesinin Yalancısıyım :

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin üç dönem kuralına takılan bazı isimleri 1 Kasım için tekrar aday göstermesi konusunda “Güzel bir atasözü vardı. Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı. 13 yılda o ekip buraya getirdi. Başka kim vardı ki?” dedi. AKP’nin girdiği düşüş sürecinden kurtulamayacağını vurgulayan CHP lideri, “AKP’nin kendisi artık topluma güven vermiyor. Çünkü AKP’nin artık bir özgür iradesi yok, siyasi parti olarak. AKP, tutsak alınan bir parti konumunda şu anda” diye konuştu. Bazı gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Kılıçdaroğlu’nun gündeme ilişkin değerlendirmeleri ana hatlarıyla şöyle:

Yeni vekiller çıkartacağız: Daha fazla oyu nasıl alabiliriz, daha fazla milletvekili nasıl çıkarabiliriz. Bu çerçevede bir çalışma yapıldı. Ön seçimden gelenlerin yerleri yüzde 99 oranında korundu. Başarısız olan illerimiz vardı. Milletvekili çıkardığımız halde çıkaramadığımız yerlerde yeni adaylar gösterdik. Bazı arkadaşlarımız kendileri yeniden aday olmak istemedi. Başka adaylar gösterdik. Oralardan milletvekili çıkaracağımıza inanıyoruz. Niğde, Kahramanmaraş, Ardahan, Tunceli gibi. Tunceli’de eğilim yoklaması yaptık, kim çıkarsa listemize aldık.

Şantaj ve dayatma var

AKP şantajla oy istiyor: 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar seçmen davranışlarının büyük ölçüde değişeceğini sanmıyorum. Yayımlanan anketler de üç aşağı beş yukarı bunu ifade ediyor, gösteriyor. Ama bu dar zaman dilimi için de hükümetin saray kaynaklı farklı bir tutum sergileyerek toplumun önüne acı ve gözyaşını koyması, “beni tek başıma iktidar yapmadınız o nedenle bu olaylar çıkıyor” diye algıyı beslemesi hepimizin görmesi gereken bir gerçektir. 1 Kasım seçimlerinde toplumun önüne ya bana oy verirsin, ya da ben seni acı ve gözyaşına boğacağım şantajı ve gerçeği konmuştur. Ama ben bu ülkenin insanının irfanına inanıyorum. Bu ülkenin insanı şantaja, dayatmaya boyun eğmedi. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren vatandaşlarımızın da bu gerçeği görerek, asıl seçimlerde başka partilere oy vererek, sürpriz yapmalarını da bekliyorum. Benim oy verdiğim parti topluma şantaj, dayatma yapmamalıdır. Hem demokrasiden söz edecek adaletten söz edecek, öte yandan vatandaştan oy almak için özellikle ülkenin belli bir coğrafyasını kana ve gözyaşına boğdu.

‘Yüzlerce kişi Akdeniz’de boğulsun’ diyen AKP’ye versin: Birden fazla sorun var toplumun önünde. Türkiye’deki mülteciler… Sorumlusu kim? Mevcut hükümet, 13 yıldır bu ülkeyi yönetenler sorumlusu. ‘Mülteciler gelsinler, buradan Avrupa’ya geçsinler, çocukların naaşı kıyıya vursun, yüzlerce kişi Akdeniz’de boğulsun, iyi oldu’ diyenler gidip oylarını AKP’ye verebilirler. Ekonomide ciddi sorunlar var, bütün sorumlusu ülkeyi yönetenler, 13 yıldır bunlar yönetiyor. Dönüp bakıyoruz demokrasi ve insan hakları yönünden ciddi ihlaller var. Bunlar ileri demokrasi diyorlardı. Tam tersine gittikçe artan baskıcı bir yönetim var. Milletvekili kalkıp gazetenin önüne gidip gazetenin camını ve çerçevesini indirecek noktaya geldi. Böyle bir tabloyla Türkiye ilk kez karşılaşıyor. Vatandaş borç batağında. 13 yıldır ülkeyi yönetenlerin tamamı zengin oldu, halk borç batağında. Dolayısıyla bütün gerçekleri anlatacağız ve çıkışları da anlatacağız. Bu yaşanan sorunlardan Türkiye nasıl kurtulur, bunu da anlatacağız.

Erdoğan CHP’siz koalisyon arayacak: Tablo ortaya çıksın… Erdoğan şöyle bir arayış içinde olacaktır; ‘CHP’nin içinde olmadığı bir koalisyonu nasıl kurabilirim ben?’ Veya ‘bir AKP azınlık hükümetini nasıl kurabilirim?’ Bana görev verip vermemesi hiç umurunda değil. Ben halkın tercihlerine saygı duyarım. Bana görev verilmemesi, onun halkı ben dinlemiyorum söylemidir. 7 Haziran seçimlerinden sonra hemen tekrar seçime gitmesi de milli iradeye saygı duymadığını açıkça gösteriyor.

Genel başkan gibi

Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı: Erdoğan’ın tarafsız olmadığını zaten kendisi de kabul ediyor. Kendisini AKP’nin genel başkanı olarak görüyor. Burada ezilen kişi Ahmet Davutoğlu’dur, sözü dinlenmeyen kişi Davutoğlu’dur. Sayın Davutoğlu, listeler bana ait mesajı vermek için sosyal medyada imzasıyla paylaştı ama eminim o imzayı gören herkes gülümsemiştir. Güzel bir atasözü var, ‘Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı.’ 13 yılda o ekip buraya getirdi. Başka kim vardı ki?

AKP tutsak alınan bir parti: Kimi getirir koyarlarsa koysunlar AKP düşüş sürecine girmişti. AKP’nin kendisi artık topluma güven vermiyor. Çünkü AKP’nin artık bir özgür iradesi yok, siyasi parti olarak. AKP, tutsak alınan bir parti konumunda şu anda. Biz isterdik ki AKP özgürce düşüncelerini ifade eden bir parti olabilsin. Yok öyle bir parti. Onun için Türkiye’de yönetim boşluğu var. Yönetim boşluğu söyleminin varlık nedeni de bu.

Akşener ve Türkeş mesajları

Meral Akşener önemli bir figürdü: Meral Hanım, siyasetin çok önemli bir figürüydü. Parlamentoyu yönetirken son derece başarılıydı. Partisiyle yaşadığı sorunları bilmiyorum ama saygın politikacıydı. Sayın Türkeş, pek çok çevrede hayal kırıklığı yaratan bir konumda. Söylemlerini sık sık değiştirmesi, siyasette ona duyulan güveni temelden sarsmıştır.

Özçelik başarılı bir diplomat: Murat Özçelik ile daha önce de görüştüm. Onun açısından listede olmaması sürpriz değildi, kendisiyle konuşmuştuk. Sevdiğimiz saydığımız bir arkadaşımız. Başarılı bir diplomat. Siyasette yeni ve yolu, ufku açık. Umuyorum hem siyasete hem CHP’ye katkıları sürecektir.

loading...

Bunlarıda Okuyunuz:

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Bugün Eklendi: 20 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


%d blogcu bunu beğendi: